Plugins - All in One SEO Pack - Stable (latest release) - en to hi_IN translation catalogue (543 entries)

en: Please provide absolute URLs (including http or https).
hi_IN: कृपया पूर्ण यूआरएल प्रदान करें (http या https सहित)।

en: Wild-card path cannot be overridden: %s
hi_IN: वाइल्ड-कार्ड पाथ ओवरराइड नहीं हो सकता है: %s

en: Path cannot be overridden: %s
hi_IN: पाथ ओवरराइड नहीं किया जा सकता है: %s

en: Rule cannot be overridden: %s
hi_IN: नियम ओवरराइड नहीं किया जा सकता है: %s

en: Identical rule exists: %s
hi_IN: समान नियम मौजूद: %s

en: Directory Path cannot be empty
hi_IN: निर्देशिका पाथ खाली नहीं रह सकता है

en: User Agent cannot be empty
hi_IN: यूजर एजेंट खाली नहीं रह सकता है

en: Unable to delete file
hi_IN: फाइल हटाने में असमर्थ

en: Unable to read file
hi_IN: फाइल रीड करने में असमर्थ

en: A physical file exists. This feature cannot be used.
hi_IN: एक भौतिक फाइल मौजूद है। इस सुविधा का प्रयोग नहीं किया जा सकता है।

en: A physical file exists. Do you want to %simport and delete%s it, %sdelete%s it or continue using it?
hi_IN: एक भौतिक फाइल मौजूद है। क्या आप इसे %sआयात करना और हटाना%s चाहते हैं, इसे %sहटायें%s या इसका प्रयोग जारी रखें?

en: Configured Rules
hi_IN: कॉन्फ़िगर किये गए नियम

en: Allow
hi_IN: अनुमति दें

en: Rule
hi_IN: नियम

en: Use the rule builder below to add/delete rules.
hi_IN: नियमों को जोड़ने/हटाने के लिए नीचे दिए गए नियम निर्माता का प्रयोग करें।

en: Edit your .htaccess file to fine-tune your site.
hi_IN: अपनी साइट को अनुकूलित करने के लिए अपनी .htaccess फाइल संपादित करें।

note: translators: Shows which sitemap files were renamed.
en: Renamed %1$s to %2$s.
hi_IN: %1$s का नाम %2$s में बदला गया।

en: URL to the page. This field accepts relative URLs or absolute URLs with the protocol specified.
hi_IN: इस पृष्ठ का यूआरएल। यह स्थान निर्दिष्ट प्रोटोकॉल के साथ संबंधित यूआरएल या पूर्ण यूआरएल स्वीकार करता है।

note: translators: %s is a placeholder and will be replaced with the name of the relevant file.
en: Failed to rename file %s!
hi_IN: %s फाइल का नाम बदलने में विफल!

en: Method %s doesn't exist
hi_IN: विधि %s मौजूद नहीं है

en: All values are mandatory.
hi_IN: सभी मूल्य अनिवार्य हैं।

en: Exclude Images
hi_IN: चित्र निकालें

en: Exclude Images in your sitemap.
hi_IN: अपनी साइटमैप से चित्र निकालें

en: Check this if you want to track interactions with the official Facebook and Twitter widgets with Google Analytics.
hi_IN: यदि आप आधिकारिक फेसबुक और ट्विटर विजेट का गूगल विश्लेषिकी के साथ इंटरैक्शन ट्रैक करना चाहते हैं तो इसे चेक करें।

en: Check this if you want to track how far down a user scrolls a page with Google Analytics.
hi_IN: यदि आप गूगल विश्लेषिकी से यह ट्रैक करना चाहते हैं कि कोई प्रयोगकर्ता पृष्ठ को कितना नीचे तक स्क्रॉल करता है तो इसे चेक करें।

en: Check this if you want to ensure consistency in URL paths reported to Google Analytics.
hi_IN: यदि आप गूगल विश्लेषिकी को रिपोर्ट किये गए यूआरएल पाथ में संगतता सुनिश्चित करना चाहते हैं तो इसे चेक करें।

note: translators: The term "viewport" refers to the area of the page that is visible to the user, see https://www.w3schools.com/css/css_rwd_viewport.asp.
en: Check this if you want to track when elements are visible within the viewport with Google Analytics.
hi_IN: यदि आप गूगल विश्लेषिकी से यह ट्रैक करना चाहते हैं कि व्यूपोर्ट में चीजें कब दिखाई देती हैं तो इसे चेक करें।

note: translators: 'This option allows users to track media queries, allowing them to find out if users are viewing a responsive layout or not and which layout changes have been applied if the browser window has been resized by the user, see https://github.com/googleanalytics/autotrack/blob/master/docs/pl
en: Check this if you want to track media query matching and queries with Google Analytics.
hi_IN: यदि आप गूगल विश्लेषिकी से मीडिया पूछताछ मैचिंग और सवालों को ट्रैक करना चाहते हैं तो इसे चेक करें।

en: Check this if you want to track how long pages are in visible state with Google Analytics.
hi_IN: यदि आप गूगल विश्लेषिकी से ट्रैक करना चाहते हैं कि दिखाई देने वाली स्थिति में पृष्ठ कितने लम्बे होते हैं तो इसे चेक करें।

en: Check this if you want to track events with Google Analytics.
hi_IN: यदि आप गूगल विश्लेषिकी से घटनाक्रमों को ट्रैक करना चाहते हैं तो इसे चेक करें।

en: Check this if you want to track outbound forms with Google Analytics.
hi_IN: यदि आप गूगल विश्लेषिकी से आउटबाउंड फॉर्म ट्रैक करना चाहते हैं तो इसे चेक करें।

en: Ensure URL Consistency:
hi_IN: यूआरएल संगतता सुनिश्चित करें:

en: Track Facebook and Twitter:
hi_IN: फेसबुक और ट्विटर ट्रैक करें:

en: Track Page Scrolling:
hi_IN: पृष्ठ स्क्रॉलिंग ट्रैक करें:

en: Track Elements Visibility:
hi_IN: वस्तुओं की दृश्यता ट्रैक करें:

en: Track Media Query:
hi_IN: मीडिया पूछताछ ट्रैक करें:

en: Track Page Visibility:
hi_IN: पृष्ठ दृश्यता ट्रैक करें:

en: Track Events:
hi_IN: घटनाएं ट्रैक करें:

en: Track Outbound Forms:
hi_IN: आउटबाउंड फॉर्म ट्रैक करें:

en: Select the Twitter Card type to use for this Page or Post, overriding the default setting.
hi_IN: डिफ़ॉल्ट पृष्ठ को ओवरराइड करके, इस पृष्ठ या पोस्ट के लिए प्रयोग करने के लिए ट्विटर कार्ड का प्रकार चुनें।

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders, which means that it should not be translated. They will be replaced with nouns in the application.
en: Your license has expired. Please %1$s click here %2$s to purchase a new one.
hi_IN: आपके लाइसेंस की समय-सीमा समाप्त हो गयी है। कृपया नया खरीदने के लिए %1$s यहाँ क्लिक %2$s करें।

note: translators: leave all the code inside the brackets < and > unchanged.
en: There is a new version of %1$s available. Go to <a href='%2$s'>the plugins page</a> for details.
hi_IN: %1$s का नया संस्करण उपलब्ध है। विवरण के लिए <a href='%2$s'>प्लगइन पृष्ठ</a> पर जाएँ।

note: translators: leave all the code inside the brackets < and > unchanged.
en: You must <a href="%s">enter a valid License Key</a> for it to work.
hi_IN: इसे काम करने के लिए आपको <a href="%s">एक मान्य लाइसेंस कुंजी</a> डालने की जरुरत है।

en: %s is almost ready.
hi_IN: %s लगभग तैयार है।

note: translators: This is a setting that allows users to add the NOFOLLOW robots meta tag value to the current post/page.
en: NOFOLLOW this page/post
hi_IN: इस पृष्ठ/पोस्ट को नोफॉलो करें

note: translators: This is a setting that allows users to add the NOINDEX robots meta tag value to the current post/page.
en: NOINDEX this page/post
hi_IN: इस पृष्ठ/पोस्ट को नोइंडेक्स करें

en: Upload Image
hi_IN: चित्र अपलोड करें

en: Enable Facebook Meta for Post Types
hi_IN: पोस्ट प्रकारों के लिए फेसबुक मेटा सक्षम करें

note: translators: This is a label that shows what the current permalink structure is. The permalink structure is the way that the URLs of the website are formatted, e.g. "examplesite.com/?p=123" or "examplesite.com/1970/01/01/sample-post/".
en: Permalink Setting
hi_IN: पर्मालिंक सेटिंग

en: Search Engine Visibility
hi_IN: खोज इंजन दृश्यता

note: translators: This is a label that shows what page is used as the homepage/front page.
en: Front Page Displays
hi_IN: फ्रंट पेज प्रदर्शन

en: Site Language
hi_IN: साइट भाषा

en: Site Title
hi_IN: साइट शीर्षक

en: Check this and your Meta Descriptions for any Post Type will be auto-generated using the Post Excerpt, or the first 160 characters of the post content if there is no Post Excerpt. You can overwrite any auto-generated Meta Description by editing the post or page.
hi_IN: इसे चेक करें और पोस्ट के अंश के प्रयोग से या यदि कोई पोस्ट अंश नहीं है तो पोस्ट की सामग्री के पहले 160 अक्षरों से किसी भी प्रकार के पोस्ट के लिए आपका मेटा विवरण अपने आप उत्पन्न कर दिया जायेगा। आप पोस्ट या पृष्ठ को संपादित करके अपने आप उत्पन्न किसी भी मेटा विवरण को ओवरराइट कर सकते हैं।

en: Post Data
hi_IN: डेटा पोस्ट करें

en: Nothing found for %request_words%
hi_IN: %request_words% के लिए कुछ नहीं मिला

en: Access to Knowledge Center
hi_IN: ज्ञान केंद्र के लिए एक्सेस

en: Access to Video Screencasts
hi_IN: विडियो स्क्रीनकास्ट के लिए एक्सेस

en: SEO for Categories, Tags and Custom Taxonomies
hi_IN: श्रेणियों, टैग और कस्टम टैक्सोनोमी के लिए एसईओ

en: Video SEO Module
hi_IN: वीडियो एसईओ मॉड्यूल

en: Advanced support for WooCommerce
hi_IN: WooCommerce के लिए उन्नत सहयोग

en: Subscribe
hi_IN: सब्सक्राइब करें

en: Email Address
hi_IN: ईमेल पता

en: Use Content For Autogenerated OG Descriptions
hi_IN: अपने आप उत्पन्न ओजी विवरणों के लिए सामग्री प्रयोग करें

en: This option will auto generate your Open Graph descriptions from your post content instead of your post excerpt. WooCommerce users should read the documentation regarding this setting.
hi_IN: यह विकल्प आपके पोस्ट अंश के बजाय आपकी पोस्ट सामग्री से आपका ओपन ग्राफ विवरण स्वचालित रूप से उत्पन्न करेगा। इस सेटिंग के संबंध में WooCommerce प्रयोगकर्ताओं को दस्तावेज़ पढ़ लेना चाहिए।

en: This option will auto generate your meta descriptions from your post content instead of your post excerpt. This is useful if you want to use your content for your autogenerated meta descriptions instead of the excerpt. WooCommerce users should read the documentation regarding this setting.
hi_IN: यह विकल्प आपके मेटा विवरणों को आपके पोस्ट अंश के बजाय आपकी पोस्ट सामग्री से अपने आप उत्पन्न करेगा। यदि आप अपने स्वचालित मेटा विवरणों के लिए अंश के बजाय अपनी सामग्री का प्रयोग करना चाहते हैं तो यह उपयोगी हो सकता है। इस सेटिंग के संबंध में WooCommerce प्रयोगकर्ताओं को दस्तावेज़ पढ़ लेना चाहिए।

en: Access to video tutorials about SEO with the Pro version
hi_IN: प्रो संस्करण के साथ एसईओ के बारे में वीडियो ट्यूटोरियल का एक्सेस पाएं

note: translators: This is a button users can click to reset the settings of a specific module to their default values. %s is a placeholder and will be replaced with the name of a settings menu (e.g. "Performance").
en: Reset %s Settings to Defaults
hi_IN: %s सेटिंग को डिफ़ॉल्ट पर रिसेट करें

note: translators: Shows which files were removed.
en: Removed empty file %s.
hi_IN: खाली फाइल %s हटाया गया।

en: This displays an SEO News widget on the dashboard.
hi_IN: यह डैशबोर्ड पर एक एसईओ समाचार विजेट प्रदर्शित करता है।

en: Show SEO News
hi_IN: एसईओ समाचार दिखाएं

en: Changes are automatically submitted to search engines.
hi_IN: परिवर्तन अपने आप खोज इंजनों में जमा हो जाते हैं

note: translators: Link to documentation.
en: Click here to %s.
hi_IN: %s के लिए यहाँ क्लिक करें।

en: Continue to the General Settings
hi_IN: सामान्य सेटिंग में जारी रखें

en: SEO News
hi_IN: एसईओ समाचार

en: Credits
hi_IN: आभार

en: What&#8217;s New
hi_IN: नया क्या है

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders, which means that these should not be translated. These will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack, and the current version number.
en: %1$s %2$s contains new features, bug fixes, increased security, and tons of under the hood performance improvements.
hi_IN: %1$s  %2$s में नयी सुविधाओं, त्रुटी सुधार, ज्यादा सुरक्षा, और आतंरिक प्रदर्शन में सुधारों को शामिल किया गया है।

en: Control SEO on categories, tags and custom taxonomies with the Pro version
hi_IN: प्रो संस्करण के साथ श्रेणियों, टैग और कस्टम वर्गीकरण पर एसईओ नियंत्रित करें

en: We have complete documentation on every setting and feature
hi_IN: हमारे पास प्रत्येक सेटिंग और सुविधा के लिए पूर्ण दस्तावेज़ हैं

en: Did You Know?
hi_IN: क्या आपको पता है?

en: Set up Google Analytics
hi_IN: गूगल विश्लेषिकी सेटअप करें

en: Submit an XML Sitemap to Google
hi_IN: गूगल के लिए XML साइटमैप जमा करें

en: Quality guidelines for SEO titles and descriptions
hi_IN: एसईओ शीर्षकों और विवरणों के लिए गुणवत्ता दिशानिर्देश

en: Tips for good on-page SEO
hi_IN: अच्छे ऑन-पेज एसईओ के लिए उपाय

en: Beginners Guide for Social Meta module
hi_IN: सोशल मेटा मॉड्यूल के लिए प्रारंभक गाइड

en: Beginners Guide for XML Sitemap module
hi_IN: XML साइटमैप मॉड्यूल के लिए प्रारंभक गाइड

en: Get Started
hi_IN: शुरू करें

en: Translate
hi_IN: अनुवाद करें

en: Upgrade
hi_IN: अपग्रेड करें

note: translators: In this context, "translation contributors" are translators who submit strings on translate.wordpress.org and "translation editors" are those who proofread and approve them (also known as PTEs - Project Translation Editors).
en: Translation contributors and translation editors
hi_IN: अनुवाद योगदानकर्ता और अनुवाद संपादक

en: Development Team
hi_IN: विकास टीम

en: Core Team
hi_IN: मुख्य टीम

en: Project Manager
hi_IN: परियोजना प्रबंधक

en: Project Leaders
hi_IN: परियोजना प्रमुख

en: Custom Twitter Image
hi_IN: कस्टम ट्विटर चित्र

en: This option lets you upload an image to use as the Twitter image for this Page or Post.
hi_IN: यह विकल्प आपको इस पेज या पोस्ट के लिए ट्विटर छवि के रूप में प्रयोग करने के लिए चित्र अपलोड करने की अनुमति देता है।

en: Redirect attachment pages to post parent.
hi_IN: संलग्नक पेजों को लेख स्त्रोत पर पुनर्निदेशित करें।

en: Dynamically creates the XML sitemap instead of using a static file.
hi_IN: स्थैतिक फाइल प्रयोग करने के बजाय गतिशील रूप से XML साइटमैप बनाता है।

en: <b>Security warning:</b> Your file looks compromised. Please check the file for any script-injection.
hi_IN: <b>सुरक्षा चेतावनी:</b> आपकी फाइल खराब प्रतीत होती है। किसी भी स्क्रिप्ट-इंजेक्शन के लिए कृपया फाइल की जांच करें।

en: %1$s has been translated into %2$s languages, but currently the %3$s translation is only %4$s percent complete. %5$sClick here%6$s to help get it to 100 percent.
hi_IN: %1$s को %2$s भाषाओं में अनुवादित किया गया है, लेकिन वर्तमान में %4$s अनुवाद केवल %3$s प्रतिशत पूरा हुआ है। इसे 100 प्रतिशत तक पूरा करने में सहायता करने के लिए %5$s यहाँ क्लिक करें %6$s।

en: Sorry, you can't do that. Please choose a platform and then click Analyze or Convert.
hi_IN: क्षमा करें, आप ऐसा नहीं कर सकते हैं। कृपया एक प्लेटफॉर्म का चयन करें और इसके बाद विश्लेषित करें या रूपांतरित करें पर क्लिक करें।

en: Convert
hi_IN: परिवर्तित करें

en: Analyze
hi_IN: विश्लेषण करें

en: Themes
hi_IN: थीम

en: Choose platform:
hi_IN: प्लेटफॉर्म का चयन करें:

en: Import SEO data from:
hi_IN: निम्न से एसईओ डेटा इंपोर्ट करें:

en: Click "Convert" to perform the import. After the import has completed, you will be alerted to how many records were imported, and how many records had to be ignored, based on the criteria above.
hi_IN: इंपोर्ट करने के लिए "परिवर्तित करें" पर क्लिक करें। इंपोर्ट पूरा हो जाने के बाद ऊपर दिए गए मानदंड के आधार पर आपको सूचित कर दिया जायेगा कि कितने रिकॉर्ड इंपोर्ट हुए हैं, और कितने रिकॉर्ड नज़रअंदाज़ किये गए हैं।

en: Please Note:
hi_IN: कृपया ध्यान दें:

en: Use the drop down below to choose which plugin or theme you wish to import SEO data from.
hi_IN: आप जिस प्लगइन या थीम से एसईओ डेटा इंपोर्ट करना चाहते हैं उसका चयन करने के लिए नीचे दिए गए ड्रॉप डाउन का प्रयोग करें।

en: Import SEO Settings
hi_IN: एसईओ सेटिंग इंपोर्ट करें

en: Conversion Results
hi_IN: परिवर्तन परिणाम

en: Compatible data:
hi_IN: संगत डेटा:

en: <p>Analyzing records in a %1$s to %2$s conversion&hellip;
hi_IN: <p>%1$s से %2$s परिवर्तन में रिकॉर्ड विश्लेषण हो रहा है&hellip;

en: Sorry, something went wrong. Please try again
hi_IN: क्षमा करें, कुछ गलत हो गया था। कृपया दोबारा प्रयास करें।

en: Analysis Results
hi_IN: विश्लेषण परिणाम

en: SEO Data Import
hi_IN: एसईओ डेटा इंपोर्ट

en: Import SEO Data
hi_IN: एसईओ डेटा इंपोर्ट करें

en: All in One SEO has been deactivated
hi_IN: All in One SEO निष्क्रिय कर दिया गया है

en: The plugin All-In-One-SEO has been detected. Do you want to %1$simport its settings%2$s?
hi_IN: All-In-One-SEO प्लगइन का पता चला है। क्या आप इसकी %1$sसेटिंग को इंपोर्ट%2$s करना चाहते हैं?

en: Create and manage your Video Sitemap using this feature and submit your Video Sitemap to Google, Bing/Yahoo and Ask.com.
hi_IN: इस सुविधा के प्रयोग से विडियो साइटमैप बनाएं और प्रबंधित करें और गूगल, बिंग/याहू और Ask.com पर अपना विडियो साइटमैप जमा करें।

en: Image SEO
hi_IN: चित्र एसईओ

en: Use Custom Blocklists
hi_IN: कस्टम ब्लॉकलिस्ट का प्रयोग करें

en: Block Referral Spam using HTTP
hi_IN: HTTP के प्रयोग से रेफरल स्पैम ब्लॉक करें

en: Block Bad Bots using HTTP
hi_IN: HTTP के प्रयोग से खराब बॉट्स ब्लॉक करें।

en: Block Referral Spam using HTTP.
hi_IN: HTTP के प्रयोग से रेफरल स्पैम ब्लॉक करें।

en: Manage Licenses
hi_IN: लाइसेंस प्रबंधित करें

en: Notice:
hi_IN: नोटिस:

en: License Key is not set yet or invalid.
hi_IN: लाइसेंस कुंजी अभी तक सेट नहीं है या अमान्य है।

en: Purchase one now
hi_IN: अभी खरीदें

en: If checked, only posts that have videos in them will be displayed on the sitemap.
hi_IN: चेक होने पर, साइटमैप पर केवल वही पोस्ट प्रदर्शित होंगे जिनमें विडियो होगा।

en: Show Only Posts With Videos
hi_IN: केवल विडियो वाले पोस्ट प्रदर्शित करें

note: translators: This is an action link users can click to purchase a license for All in One SEO Pack Pro.
en: Upgrade to Pro
hi_IN: प्रो में अपग्रेड करें

note: translators: This is an action link users can click to open our general documentation page.
en: Documentation
hi_IN: दस्तावेज़ीकरण

note: translators: This is an action link users can click to open the General Settings menu.
en: SEO Settings
hi_IN: एसईओ सेटिंग

en: Debug String
hi_IN: स्ट्रिंग डिबग करें

note: translators: The taxonomy title format is the template that is used to format the title for each taxonomy term of a certain taxonomy (Categories, Tags, etc.).
en: Taxonomy Title Format:
hi_IN: टैक्सोनॉमी शीर्षक फॉर्मेट:

en: This will be the license key received when the product was purchased. This is used for automatic upgrades.
hi_IN: उत्पाद की खरीदारी करने पर लाइसेंस कुंजी प्राप्त होगी। इसे स्वचालित अपग्रेड के लिए प्रयोग किया जाता है।

en: Facebook App ID
hi_IN: फेसबुक ऐप आईडी

en: Facebook Admin ID
hi_IN: फेसबुक एडमिन आईडी

en: Enter your Facebook App ID here. Information about how to get your Facebook App ID can be found at https://developers.facebook.com/docs/apps/register
hi_IN: यहाँ अपनी फेसबुक ऐप आईडी डालें। अपनी फेसबुक ऐप ID कैसे पाएं इसके बारे में आपको https://developers.facebook.com/docs/apps/register पर जानकारी प्राप्त हो सकती है।

note: translators: Notifies the admin which sitemaps failed to notify with which search engine(s).
en: Failed to notify %1$s about changes to your sitemap at %2$s, unable to access via wp_remote_get().
hi_IN: %2$s पर आपके साइटमैप के लिए किये गए परिवर्तनों के बारे में %1$s को सूचित करने में विफल हुए, wp_remote_get() के माध्यम से एक्सेस करने में अक्षम।

note: translators: Notifies the admin which sitemaps failed to notify with which search engine(s), and display the error code.
en: Failed to notify %1$s about changes to your sitemap at %2$s, error code %3$s.
hi_IN: %2$s पर आपके साइटमैप के लिए किये गए परिवर्तनों के बारे में %1$s को सूचित करने में विफल हुए, त्रुटि कोड %3$s।

en: static
hi_IN: स्थैतिक

en: dynamic
hi_IN: गतिशील

en: Delete Conflicting Files
hi_IN: असंगत फाइलों को हटाएं

en: Rename Conflicting Files
hi_IN: असंगत फाइलों के नाम बदलें

note: translators: Shows which 'unknown' file is conflicting with the current sitemap settings.
en: Potential conflict with unknown file %s.
hi_IN: अज्ञात फाइल %s के साथ संभावित असंगतता।

note: translators: Shows which sitemap files couldn't be found.
en: Couldn't find file %s!
hi_IN: फाइल %s नहीं मिल सका!

note: translators: Shows which sitemap files couldn't be renamed.
en: Couldn't rename file %s!
hi_IN: फाइल %s का नाम नहीं बदला जा सका!

note: translators: Shows which sitemap files have been deleted.
en: Deleted %s.
hi_IN: %s हटाया गया।

en: Warning: dynamic sitemap generation must have permalinks enabled.
hi_IN: चेतावनी: गतिशील साइटमैप जनरेशन के लिए परमालिंक्स सक्षम होने चाहिए।

en: Reading Settings
hi_IN: रीडिंग सेटिंग

en: Dynamic sitemap generation does not appear to be using the correct rewrite rules; please disable any other sitemap plugins or functionality on your site and reset your permalinks.
hi_IN: गतिशील साइटमैप जनरेशन सही रीराइट नियमों का प्रयोग करता हुआ प्रतीत नहीं हो रहा है; कृपया अपनी साइट पर किसी अन्य साइटमैप प्लगइन या कार्यक्षमता को अक्षम करें और अपने पर्मालिंक रिसेट करें।

en: Update Sitemap
hi_IN: साइटमैप अपडेट करें

en: All Taxonomies
hi_IN: सभी टैक्सोनॉमी

en: All Post Types
hi_IN: सभी पोस्ट प्रकार

note: translators: This refers to entries in the Media Library (images, videos, recordings and other files) and their attachment pages.
en: Media / Attachments
hi_IN: मीडिया/अटैचमेंट

en: Daily scheduled sitemap check has finished.
hi_IN: दैनिक रूप से निर्धारित की गयी साइटमैप जांच समाप्त हो गयी है।

en: Once Monthly
hi_IN: मासिक रूप से एक बार

en: Once Weekly
hi_IN: साप्ताहिक रूप से एक बार

en: Frequencies
hi_IN: आवृत्तियाँ

en: Priorities
hi_IN: प्राथमिकताएं

en: Excluded Items
hi_IN: निकाली गयी सामग्रियां

en: Excluded Pages
hi_IN: निकाले गए पृष्ठ

en: Add URL
hi_IN: URL जोड़ें

en: Additional Pages
hi_IN: अतिरिक्त पेज

en: Last Modified
hi_IN: अंतिम संशोधित

en: Page Frequency
hi_IN: पेज आवृत्ति

en: Page Priority
hi_IN: पेज प्राथमिकता

en: Page URL
hi_IN: पृष्ठ यूआरएल

en: Enter information below for any additional links for your sitemap not already managed through WordPress.
hi_IN: अपने साइटमैप के लिए ऐसे किसी भी अतिरिक्त लिंक की जानकारी नीचे डालें जिसे पहले से वर्डप्रेस द्वारा प्रबंधित नहीं किया गया है।

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders, which means that it should not be translated. They will be replaced with nouns in the application.
en: Manually set the %1$s of your %2$s.
hi_IN: अपने %2$s के %1$s को खुद निर्धारित करें।

en: author pages
hi_IN: लेखक पृष्ठ

en: archive pages
hi_IN: संग्रह पृष्ठ

en: taxonomies
hi_IN: टैक्सोनॉमी

en: posts
hi_IN: पोस्ट

en: homepage
hi_IN: मुख्य पृष्ठ

en: frequency
hi_IN: आवृत्ति

en: priority
hi_IN: प्राथमिकता

en: Select Individual
hi_IN: एक चयन करें

en: Do Not Override
hi_IN: ओवरराइड ना करें

en: Sitemap Status
hi_IN: साइटमैप स्थिति

en: Dynamically Generate Sitemap
hi_IN: गतिशील रूप से साइटमैप जनरेट करें

en: Include Author Pages
hi_IN: लेखक पृष्ठ शामिल करें

en: Include Date Archive Pages
hi_IN: तिथि संग्रह पृष्ठ शामिल करें

en: Taxonomies
hi_IN: टैक्सोनॉमी

en: Post Types
hi_IN: पोस्ट टाइप

en: Maximum Posts Per Sitemap Page
hi_IN: प्रति साइटमैप पृष्ठ अधिकतम पोस्ट

en: Enable Sitemap Indexes
hi_IN: साइटमैप सूचकांकों को सक्षम करें

en: Monthly
hi_IN: मासिक

en: Weekly
hi_IN: साप्ताहिक

en: Daily
hi_IN: प्रतिदिन

en: No Schedule
hi_IN: कोई समय निर्धारित नहीं

en: Schedule Updates
hi_IN: अपडेट शेड्यूल करें

en: Last modified date of the page.
hi_IN: पेज की अंतिम संशोधित तिथि।

en: The frequency of the page.
hi_IN: पेज की आवृत्ति।

en: The priority of the page.
hi_IN: पेज की प्राथमिकता।

en: Places a link to your Sitemap.xml into your virtual Robots.txt file.
hi_IN: अपने वर्चुअल Robots.txt फाइल के अंदर अपने Sitemap.xml के लिए एक लिंक स्थापित करें।

en: Include Author Archives in your sitemap.
hi_IN: अपने साइटमैप में लेखक आर्काइव शामिल करें।

en: Include Date Archives in your sitemap.
hi_IN: अपने साइटमैप में तिथि संग्रह शामिल करें।

en: Select which taxonomy archives appear in your sitemap
hi_IN: चुनें कि आपके साइटमैप में कौन सा टैक्सोनॉमी संग्रह दिखाई देगा

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
hi_IN: चुनें कि आपके साइटमैप में कौन से पोस्ट प्रकार दिखाई देंगे।

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
hi_IN: आपको एक साइटमैप में पोस्ट की अधिकतम संख्या (50,000 तक) निर्दिष्ट करने की अनुमति देता है।

en: Notify search engines based on the selected schedule, and also update static sitemap daily if in use. (this uses WP-Cron, so make sure this is working properly on your server as well)
hi_IN: चयनित समय के अनुसार सर्च इंजनों को सूचित करता है और प्रयोग में होने पर प्रतिदिन स्थैतिक साइटमैप को भी अपडेट करता है। (यह WP-Cron का प्रयोग करता है, इसलिए यह ध्यान रखिये कि यह आपके सर्वर पर भी ठीक प्रकार से काम कर रहा हो)

en: XML Sitemap
hi_IN: XML साइटमैप

en: Create a Robots.txt File
hi_IN: Robots.txt फाइल बनाएं

en: Add Rule
hi_IN: नियम जोड़ें

en: Directory Path
hi_IN: निर्देशिका(डायरेक्टरी) पाथ

en: User Agent
hi_IN: प्रयोक्ता एजेंट

en: Submit
hi_IN: प्रस्तुत करें|

note: translators: This is the text of a button that can be clicked. Therefore, "E-mail" is used as a verb in this context.
en: E-mail debug information
hi_IN: ईमेल डीबग के बारे में जानकारी

en: Error: please enter an e-mail address before submitting.
hi_IN: त्रुटि: जमा करने से पहले एक ई-मेल पता दर्ज करें।

note: translators: %s is a placeholder and should not be translated. It will be replaced with an e-mail address.
en: Failed to send to %s.
hi_IN: %s को भेजने में असफल रहा|

note: translators: %s is a placeholder and should not be translated. It will be replaced with an e-mail address.
en: Sent to %s.
hi_IN: %s को भेजे

en: SFWD Debug Mail From Site %s.
hi_IN: %s साइट से एस. एफ. डब्ल्यू. डी. डीबग मेल

note: translators: This message is shown when a form could not be submitted due to a verification error (e.g. when a field is required and is still blank).
en: Form submission error: verification check failed.
hi_IN: फार्म जमा करने में त्रुटि: सत्यापन की जाँच विफल रही|

en: Active Theme
hi_IN: सक्रिय थीम

note: translators: "Multisite" or "WordPress Multisite" is a feature that allows users to create a network of websites. Leave this in English if there is no translation for this in your locale glossary.
en: Multisite
hi_IN: मल्टीसाइट

note: translators: "DB" is an abbreviation for "Database".
en: WordPress DB Version
hi_IN: वर्डप्रेस डेटाबेस का संस्करण

en: WordPress Version
hi_IN: वर्डप्रेस का संस्करण

note: translators: This is the URL of the homepage (e.g. "examplewebsite.com/home") of the website.
en: Home URL
hi_IN: होम यूआरएल

note: translators: This is the base URL (e.g. "examplewebsite.com") of the website.
en: Site URL
hi_IN: साइट की यू.आर.एल.

note: translators: The "PHP XML" part should not be translated.
en: PHP XML support
hi_IN: PHP XML सहायता

note: translators: The "PHP IPTC" part should not be translated.
en: PHP IPTC support
hi_IN: PHP IPTC सहायता

note: translators: The "PHP Exif" part should not be translated.
en: PHP Exif support
hi_IN: PHP Exif समर्थन

en: PHP Max Script Execute Time
hi_IN: PHP अधिकतम स्क्रिप्ट निष्पादन समय

en: PHP Max Post Size
hi_IN: PHP अधि पोस्ट आकार

en: PHP Max Upload Size
hi_IN: PHP अधिकतम अपलोड साइज

note: translators: "Memory" in this context refers to RAM memory.
en: PHP Memory Limit
hi_IN: PHP मेमोरी सीमा

en: PHP Version
hi_IN: PHP संस्करण

note: translators: "SQL" is a programming language that is used to store or retrieve data from databases and should not be translated.
en: SQL Mode
hi_IN: SQL मोड

note: translators: "MYSQL" is the name of a database software and should not be translated.
en: MYSQL Version
hi_IN: MYSQL संस्करण

note: translators: "Memory" in this context refers to RAM memory.
en: Memory usage
hi_IN: मेमोरी का प्रयोग

en: Server
hi_IN: सर्वर

en: Operating System
hi_IN: ऑपरेटिंग सिस्टम

en: Yes
hi_IN: हाँ

note: translators: "N/A" is an abbreviation for "Non Applicable".
en: N/A
hi_IN: अनुपलब्ध

en: Off
hi_IN: ऑफ

en: On
hi_IN: ऑन

en: Not set
hi_IN: सेट नहीं

note: translators: This is the header of a table in which All in One SEO Pack displays data about the user's WordPress installation and server.
en: System Status
hi_IN: सिस्टम स्टेटस

en: No limit
hi_IN: कोई सीमा नहीं

note: translators: This is the name of a setting which allows users to increase their PHP execution time limit.
en: Raise execution time
hi_IN: कार्यान्वयन समय बढ़ाएं

note: translators: This a dropdown value for the "Raise memory limit" setting. If this is selected, All in One SEO Pack will not override the PHP memory limit and use the default system value.
en: Use the system default
hi_IN: सिस्टम डिफ़ॉल्ट का प्रयोग करें

note: translators: This is the name of a setting which allows users to increase their PHP memory limit.
en: Raise memory limit
hi_IN: मेमोरी सीमा बढ़ाएं

en: Use output buffering to ensure that the title gets rewritten. Enable this option if you run into issues with the title tag being set by your theme or another plugin.
hi_IN: शीर्षक दोबारा लिखा जाना सुनिश्चित करने के लिए आउटपुट बफरिंग का प्रयोग करें। यदि आपके थीम या अन्य प्लगइन के द्वारा शीर्षक टैग सेट होने से आपको समस्याओं का सामना करना पड़ता है तो इस विकल्प को सक्षम करें।

en: This setting allows you to raise your PHP execution time to a reasonable value.
hi_IN: यह सेटिंग आपके PHP क्रियान्वयन समय को एक उचित मूल्य तक बढ़ाने की अनुमति देती है।

en: This setting allows you to raise your PHP memory limit to a reasonable value. Note: WordPress core and other WordPress plugins may also change the value of the memory limit.
hi_IN: यह सेटिंग आपके PHP मेमोरी सीमा को एक उचित मूल्य तक बढ़ाने की अनुमति देती है। नोट: WordPress कोर और अन्य WordPress प्लगइन भी मेमोरी सीमा का मूल्य बदल सकते हैं।

en: Choose a default value that best describes the content of your post type.
hi_IN: ऐसे डिफ़ॉल्ट मूल्य का चयन करिये जो आपके पोस्ट प्रकार की सामग्री को सबसे अच्छी तरह से वर्णित करता है।

en: Object Type
hi_IN: ऑब्जेक्ट टाइप

en: Scan your site for duplicate social meta tags.
hi_IN: डुप्लीकेट सोशल मेटा टैग्स के लिए अपनी साइट स्कैन करें।

en: Scan Now
hi_IN: अभी स्कैन करें

en: Default
hi_IN: डिफ़ॉल्ट

en: Scan Social Meta
hi_IN: सोशल मेटा स्कैन करें

en: Twitter Settings
hi_IN: ट्विटर सेटिंग

en: Facebook Settings
hi_IN: फेसबुक सेटिंग

en: Image Settings
hi_IN: इमेज सेटिंग्स

en: Social Settings
hi_IN: सोशल सेटिंग्स

en: Organization
hi_IN: संस्था

en: Person
hi_IN: व्यक्ति

en: Show Facebook Author on Articles
hi_IN: लेख पर फेसबुक लेखक दिखाएं

en: Show Facebook Publisher on Articles
hi_IN: लेखों पर फेसबुक प्रकाशक दिखाएं

en: Article Tags
hi_IN: आर्टिकल टैग्स

en: Article Section
hi_IN: आर्टिकल सेक्शन

en: Debug This Post
hi_IN: इस पोस्ट को डिबग करें

en: Facebook Debug
hi_IN: फेसबुक डिबग

en: Use Post Tags In Article Tags
hi_IN: आर्टिकल टैग्स में पोस्ट टैग्स का प्रयोग करें

en: Use Categories In Article Tags
hi_IN: आर्टिकल टैग्स में श्रेणियों का प्रयोग करें

en: Use Keywords In Article Tags
hi_IN: आर्टिकल टैग्स में कीवर्ड्स का प्रयोग करें

en: Automatically Generate Article Tags
hi_IN: स्वचालित रूप से आर्टिकल टैग्स जनरेट करें

en: Twitter Domain
hi_IN: ट्विटर डोमेन

en: Show Twitter Author
hi_IN: ट्विटर लेखक दिखाएं

en: Twitter Site
hi_IN: ट्विटर साइट

en: Twitter Card Type
hi_IN: ट्विटर कार्ड प्रकार

en: Summary Large Image
hi_IN: सारांश बड़ी छवि

en: Summary
hi_IN: सारांश

en: Default Twitter Card
hi_IN: डिफ़ॉल्ट ट्विटर कार्ड

en: Specify Video Height
hi_IN: वीडियो की लम्बाई निर्दिष्ट करें

en: Specify Video Width
hi_IN: वीडियो की चौड़ाई निर्दिष्ट करें

en: Custom Video
hi_IN: कस्टम वीडियो

en: Specify Image Height
hi_IN: इमेज की लम्बाई निर्दिष्ट करें

en: Specify Image Width
hi_IN: चित्र की चौड़ाई निर्दिष्ट करें

en: Custom Image
hi_IN: कस्टम चित्र

en: Image
hi_IN: छवि

en: Facebook Object Type
hi_IN: फेसबुक ऑब्जेक्ट प्रकार

en: Use Custom Field For Image
hi_IN: इमेज के लिए कस्टम फील्ड का प्रयोग करें

en: Default Image Height
hi_IN: डिफ़ॉल्ट चित्र लंबाई

en: Default Image Width
hi_IN: डिफ़ॉल्ट चित्र चौड़ाई

en: Default OG:Image
hi_IN: डिफ़ॉल्ट OG:चित्र

en: First Available Image
hi_IN: पहला उपलब्ध इमेज

en: Post Author Image
hi_IN: पोस्ट ऑथर इमेज

en: Image From Custom Field
hi_IN: कस्टम फील्ड से इमेज

en: First Image In Content
hi_IN: कंटेंट में पहला इमेज

en: First Attached Image
hi_IN: पहला अटैच किया गया इमेज

en: Featured Image
hi_IN: विशेष चित्र

en: Default Image
hi_IN: डिफ़ॉल्ट छवि

en: Select OG:Image Source
hi_IN: OG का चयन करें:छवि स्त्रोत

en: Home Image
hi_IN: मुख्य पृष्ठ छवि

note: translators: This is a setting where users can enter the description for their homepage.
en: Home Description
hi_IN: होम विवरण

note: translators: This is a setting where users can enter the title for their homepage.
en: Home Title
hi_IN: होम टाइटल

en: Site Name
hi_IN: साइट का नाम

en: Run Shortcodes In Description
hi_IN: विवरण में शार्टकोड रन करें

en: Run Shortcodes In Title
hi_IN: टाइटल में शार्टकोड रन करें

en: Use AIOSEO Title and Description
hi_IN: AIOSEO शीर्षक और विवरण का प्रयोग करें

en: Scan Header
hi_IN: हेडर स्कैन करें

en: Allows your authors to be identified by their Facebook pages as content authors on the Opengraph meta for their articles.
hi_IN: अपने लेखकों को उनके लेखों के लिए ओपनग्राफ मेटा पर सामग्री लेखक के रूप में उनके फेसबुक पेजों के द्वारा पहचाने जाने की अनुमति देता है।

en: Link articles to the Facebook page associated with your website.
hi_IN: लेखों को अपनी वेबसाइट से संबद्ध फेसबुक पृष्ठ से लिंक करें।

en: This Open Graph meta allows you to add a list of keywords that best describe this content.
hi_IN: यह ओपन ग्राफ मेटा आपको उन खोजशब्दों की सूची जोड़ने की अनुमति देता है जो इस सामग्री को सबसे अच्छी तरह से वर्णित करते हैं।

en: This Open Graph meta allows you to add a general section name that best describes this content.
hi_IN: यह ओपन ग्राफ मेटा आपको एक सामान्य भाग नाम जोड़ने की अनुमति देता है जो इस सामग्री को सबसे अच्छी तरह से वर्णित करते हैं।

en: Press this button to have Facebook re-fetch and debug this page.
hi_IN: फेसबुक को इस पृष्ठ को दोबारा लाने और डिबग करने के लिए प्रेस दिस बटन।

en: Select the Open Graph type that best describes the content of this Page or Post.
hi_IN: उस ओपन ग्राफ टाइप का चयन करें जो इस पेज या पोस्ट के कंटेंट को सबसे अच्छी तरह से वर्णित करता है।

en: This is the Open Graph description of this Page or Post.
hi_IN: यह इस पेज या पोस्ट का ओपन ग्राफ विवरण है।

en: This is the Open Graph title of this Page or Post.
hi_IN: यह इस पेज या पोस्ट का ओपन ग्राफ टाइटल है।

en: Use post tags in generated article tags.
hi_IN: जनरेट किये गए लेख टैग में पोस्ट टैग का प्रयोग करें।

en: Use categories in generated article tags.
hi_IN: जनरेट किये गए आर्टिकल टैग्स में श्रेणियों का प्रयोग करें।

en: Use keywords in generated article tags.
hi_IN: जनरेट किये गए आर्टिकल टैग्स में कीवर्ड्स का प्रयोग करें।

en: Automatically generate article tags for Facebook type article when not provided.
hi_IN: प्रदान नहीं किये जाने पर फेसबुक प्रकार लेख के लिए स्वचालित रूप से लेख टैग जनरेट करता है।

en: Enter the name of your website here.
hi_IN: यहाँ अपनी वेबसाइट का नाम डालें।

en: Allows your authors to be identified by their Twitter usernames as content creators on the Twitter cards for their posts.
hi_IN: आपके लेखकों को उनके पोस्ट के लिए ट्विटर कार्ड्स पर सामग्री निर्माताओं के रूप में उनके ट्विटर यूजरनेम के द्वारा पहचाने जाने की अनुमति देता है।

en: Enter the Twitter username associated with your website here.
hi_IN: यहाँ अपनी वेबसाइट के साथ संबद्ध ट्विटर यूजरनेम डालें।

en: Select the default type of Twitter Card to display.
hi_IN: प्रदर्शित करने के लिए ट्विटर कार्ड के डिफ़ॉल्ट प्रकार का चयन करें।

en: Enter the height for your Open Graph video in pixels (i.e. 600).
hi_IN: अपने ओपन ग्राफ वीडियो के लिए पिक्सेल (i.e. 600) में लम्बाई डालिये।

en: Enter the width for your Open Graph video in pixels (i.e. 600).
hi_IN: अपने ओपन ग्राफ वीडियो के लिए पिक्सेल (जैसे: 600) में चौड़ाई डालिये।

en: This option lets you specify a link to the Open Graph video used on this Page or Post.
hi_IN: यह विकल्प आपको इस पृष्ठ या पोस्ट पर प्रयोग किये गए ओपन ग्राफ वीडियो के लिए एक लिंक निर्दिष्ट करने की अनुमति देता है।

en: Enter the height for your Open Graph image in pixels (i.e. 600).
hi_IN: अपने ओपन ग्राफ इमेज के लिए पिक्सेल (i.e. 600) में लम्बाई डालिये।

en: Enter the width for your Open Graph image in pixels (i.e. 600).
hi_IN: अपने ओपन ग्राफ चित्र के लिए पिक्सेल (जैसे: 600) में चौड़ाई डालिये।

en: This option lets you upload an image to use as the Open Graph image for this Page or Post.
hi_IN: यह विकल्प आपको इस पेज या पोस्ट के लिए ओपन ग्राफ इमेज के रूप में प्रयोग करने के लिए एक इमेज अपलोड करने की अनुमति देता है।

en: This option lets you select the Open Graph image that will be used for this Page or Post, overriding the default settings.
hi_IN: यह विकल्प आपको ओपन ग्राफ चित्र का चयन करने की अनुमति देता है जो डिफ़ॉल्ट सेटिंग को ओवरराइड करके इस पृष्ठ या पोस्ट के लिए प्रयोग किया जायेगा।

en: Enter the name of a custom field (or multiple field names separated by commas) to use that field to specify the Open Graph image on Pages or Posts.
hi_IN: पेजों या पोस्ट पर ओपन ग्राफ इमेज निर्दिष्ट करने के लिए फील्ड का प्रयोग करने के लिए कस्टम फील्ड (या कॉमा से अलग करके एकाधिक फिल्ड नाम डालें) का नाम डालें।

en: This option lets you set a default height for your images, where unspecified.
hi_IN: अनिर्दिष्ट होने पर यह विकल्प आपको अपनी तस्वीरों के लिए डिफ़ॉल्ट लम्बाई निर्धारित करने की अनुमति देता है।

en: This option lets you set a default width for your images, where unspecified.
hi_IN: अनिर्दिष्ट होने पर यह विकल्प आपको अपने चित्रों के लिए डिफ़ॉल्ट चौड़ाई निर्धारित करने की अनुमति देता है।

en: This option sets a default image that can be used for the Open Graph image. You can upload an image, select an image from your Media Library or paste the URL of an image here.
hi_IN: यह विकल्प एक डिफ़ॉल्ट चित्र निर्धारित करता है जिसे ओपन ग्राफ चित्र के लिए प्रयोग किया जा सकता है। आप एक चित्र अपलोड कर सकते हैं, अपनी मीडिया लाइब्रेरी से चित्र चुन सकते हैं या यहाँ किसी चित्र का यूआरएल पेस्ट कर सकते हैं।

en: This option lets you fall back to the default image if no image could be found above.
hi_IN: यदि ऊपर कोई चित्र नहीं मिलता है तो यह विकल्प आपको डिफ़ॉल्ट चित्र पर वापस जाने की अनुमति देता है।

en: This option lets you choose which image will be displayed by default for the Open Graph image. You may override this on individual posts.
hi_IN: यह विकल्प आपको ओपन ग्राफ चित्र के लिए यह चयन करने की अनुमति देता है कि डिफ़ॉल्ट रूप से कौन सा चित्र प्रदर्शित होगा। आप इसे अलग-अलग पोस्ट के लिए ओवरराइड कर सकते हैं।

en: The Home Image is the Open Graph image for your home page.
hi_IN: होम इमेज आपके होम पेज के लिए ओपन ग्राफ इमेज होती है।

en: The Home Description is the Open Graph description for your home page.
hi_IN: होम विवरण आपके होम पेज के लिए ओपन ग्राफ विवरण होता है।

en: The Home Title is the Open Graph title for your home page.
hi_IN: होम टाइटल आपके होम पेज के लिए ओपन ग्राफ टाइटल होता है।

en: The Site Name is the name that is used to identify your website.
hi_IN: साइट का नाम वह नाम होता है जो आपकी वेबसाइट को पहचानने के लिए प्रयोग किया जाता है।

en: Run shortcodes that appear in social description meta tags.
hi_IN: सोशल विवरण मेटा टैग्स में दिखने वाले शार्टकोड रन करें।

en: Run shortcodes that appear in social title meta tags.
hi_IN: सोशल मेटा टैग्स में दिखने वाले शार्टकोड रन करें।

en: Website
hi_IN: वेबसाइट

en: Article
hi_IN: आर्टिकल

en: Episode
hi_IN: एपिसोड

en: TV Show
hi_IN: टीवी शो

en: Song
hi_IN: गाना

en: Product
hi_IN: उत्पाद

en: Movie
hi_IN: मूवी

en: Game
hi_IN: गेम

en: Food
hi_IN: भोजन

en: Drink
hi_IN: पेय

en: Book
hi_IN: किताब

en: Album
hi_IN: एल्बम

en: State Province
hi_IN: राज्य प्रांत

en: Landmark
hi_IN: लैंडमार्क

en: Country
hi_IN: देश

en: City
hi_IN: शहर

en: Public Figure
hi_IN: पब्लिक फिगर

en: Profile
hi_IN: प्रोफाइल

en: Politician
hi_IN: राजनीतिज्ञ

en: Musician
hi_IN: संगीतकार

en: Director
hi_IN: निर्देशक

en: Author
hi_IN: लेखक

en: Athlete
hi_IN: एथलीट

en: Actor
hi_IN: अभिनेता

en: University
hi_IN: विश्वविद्यालय

en: School
hi_IN: स्कूल

en: Non Profit
hi_IN: गैर लाभ

en: Government
hi_IN: सरकार

en: Band
hi_IN: बैंड

en: Sports Team
hi_IN: स्पोर्ट्स टीम

en: Sports League
hi_IN: स्पोर्ट्स

en: Cause
hi_IN: कारण

en: Restaurant
hi_IN: रेस्टोरेंट

en: Hotel
hi_IN: होटल

en: Cafe
hi_IN: कैफे

en: Company
hi_IN: कंपनी

en: Bar
hi_IN: बार

en: Sport
hi_IN: स्पोर्ट

en: Activity
hi_IN: गतिविधि

en: Update Options
hi_IN: विकल्प अपडेट करें

note: translators: This message confirms that the options have been reset.
en: Options Reset.
hi_IN: विकल्प रीसेट करें।

en: Security Check - If you receive this in error, log out and back in to WordPress
hi_IN: सुरक्षा चेक - यदि आपको यह त्रुटि मिलती है तो लॉगआउट करें और WordPress पर वापस जाएँ

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders and should not be translated. %1$s is replaced with a number, %2$s is replaced with the name of an meta tag field (e.g; "Title", "Description", etc.).
en:  characters. Most search engines use a maximum of %1$s chars for the %2$s.
hi_IN: अक्षर। ज्यादातर सर्च इंजन %2$s के लिए अधिकतम %1$s अक्षरों का प्रयोग करते हैं।

en: Click here for documentation on this setting
hi_IN: इस सेटिंग पर डॉक्यूमेंटेशन के लिए यहाँ क्लिक करें

en: <b>Warning:</b> This following post could not be found: <b>"%s"</b>
hi_IN: <b>चेतावनी:</b> यह निम्नलिखित पोस्ट नहीं मिल सका: <b>"%s"</b>

en: <b>Warning:</b> Line not matched: <b>"%1$s"</b>, On Line: <b>%2$s</b>
hi_IN: <b>चेतावनी:</b> लाइन मैच नहीं हुई: <b>"%1$s"</b>, लाइन पर: <b>%2$s</b>

en: You may change this by activating or deactivating
    						modules in the Feature Manager.
hi_IN: आप फीचर मैनेजर में मॉड्यूल्स को सक्रिय या निष्क्रिय करके इसे बदल सकते हैं।

en: There are no other modules currently loaded!
hi_IN: वर्तमान में कोई अन्य मॉड्यूल लोड नहीं किये गए हैं!

en: Export
hi_IN: निर्यात

en: Note: If General Settings is checked, the
    								General Settings, the Feature Manager settings,
    								and the following currently active modules will
    								have their settings data exported:
hi_IN: नोट: यदि सामान्य सेटिंग्स को चेक किया गया है तो सामान्य सेटिंग्स, फीचर मैनेजर सेटिंग्स और वर्तमान में सक्रिय निम्नलिखित सक्रिय मॉड्यूल्स का सेटिंग्स डेटा एक्सपोर्ट कर दिया जायेगा:

en: Export Settings
hi_IN: सेटिंग्स एक्सपोर्ट करें

en: Import
hi_IN: आयात

en: Please refer to the document for each tool for help in using these to debug your social meta.
hi_IN: अपना सोशल मेटा डिबग करने के लिए इनका प्रयोग करने में सहायता पाने के लिए प्रत्येक टूल के लिए डॉक्यूमेंट को रेफर करें।

en: You should avoid duplicate social meta tags. You can use these free tools from Facebook and Twitter to validate your social meta and check for errors:
hi_IN: आपको डुप्लीकेट सोशल मेटा टैग्स से बचना चाहिए। आप अपना सोशल मेटा सत्यापित करने के लिए और त्रुटियों की जांच करने के लिए फेसबुक, गूगल और ट्विटर से इन मुफ्त उपकरणों का प्रयोग कर सकते हैं:

en: What Does This Mean?
hi_IN: इसका क्या मतलब है?

en: No duplicate meta tags found.
hi_IN: कोई डुप्लीकेट मेटा टैग्स नहीं मिले।

en: Duplicate %s Meta
hi_IN: डुप्लीकेट %s मेटा

note: translators: %s is a placeholder and will be replaced with a number.
en: Row %s not found; no rows were deleted.
hi_IN: पंक्ति %s नहीं मिली; कोई पंक्ति हटाई नहीं गयी थी।

en: Unauthorized access; try reloading the page.
hi_IN: अनधिकृत एक्सेस; पेज को रीलोड करने का प्रयास करें।

en: No
hi_IN: नहीं

en: Insert time
hi_IN: समय डालें

en: Revisions
hi_IN: संशोधन

en: Slug may not be empty!
hi_IN: स्लग खाली नहीं हो सकता!

en: Please wait...
hi_IN: कृपया प्रतीक्षा करें...

en: Cancel
hi_IN: रद्द करें

en: Save
hi_IN: सहेजें

note: translators: %s is replaced with a content type such as Post, Page, etc.
en: Post
hi_IN: पोस्ट

en: Edit
hi_IN: संपादित करें

en: SEO Keywords
hi_IN: एसईओ खोजशब्द

en: SEO Description
hi_IN: एसईओ विवरण

en: SEO Title
hi_IN: एसईओ शीर्षक

en: Update .htaccess
hi_IN: .htaccess अपडेट करें

en: Edit .htaccess
hi_IN: .htaccess एडिट करें

en: .htaccess editor
hi_IN: .htaccess संपादक

note: translators: this button deactivates all active modules of the plugin.
en: Reset Features
hi_IN: सुविधाएं रीसेट करें

en: Update Features
hi_IN: सुविधाएं अपडेट करें

note: translators: The Video Sitemap module allows users to generate a sitemap with video content in .xml format for their website and submit it to search engines such as Google, Bing and Yahoo.
en: Video Sitemap
hi_IN: वीडियो साइटमैप

note: translators: the Importer & Exporter module allows users to import/export their All in One SEO Pack settings for backup purposes or when migrating their site.
en: Importer & Exporter
hi_IN: इम्पोर्टर और एक्सपोर्टर

en: Optimize performance related to SEO and check your system status.
hi_IN: एसईओ से संबंधित प्रदर्शन अनुकूलित करें और अपने सिस्टम की स्थिति की जांच करें।

note: translators: the Performance module allows users to set certain performance related settings and check the status of their WordPress installation. translators: This is the title of our Performance module.
en: Performance
hi_IN: प्रदर्शन

note: translators: 'bots' refers to user agents/web robots that misbehave.
en: Stop badly behaving bots from slowing down your website.
hi_IN: खराब तरीके से काम करने वाले बॉट्स को अपनी वेबसाइट धीमा करने से रोकें।

note: translators: the File Editor module allows users to edit the robots.txt file or .htaccess file on their site.
en: File Editor
hi_IN: फाइल एडिटर

en: Generate and validate your robots.txt file to guide search engines through your site.
hi_IN: अपनी साइट के माध्यम से सर्च इंजनों को गाइड करने के लिए अपना robots.txt उत्पन्न और सत्यापित करें।

note: translators: the Social Meta module allows users to add Open Graph (OG:) meta tags to their site's post/pages to control the appearance of them when shared on social media networks like Facebook and Twitter.
en: Social Meta
hi_IN: सोशल मेटा

en: Create and manage your XML Sitemaps using this feature and submit your XML Sitemap to Google, Bing/Yahoo and Ask.com.
hi_IN: इस विशेषता का प्रयोग करके अपने XML साइटमैप बनाएं और प्रबंधित करें और गूगल, बिंग/याहू और Ask.com पर अपना XML साइटमैप जमा करें।

note: translators: the XML Sitemaps module allows users to generate a sitemap in .xml format for their website and submit it to search engines such as Google, Bing and Yahoo.
en: XML Sitemaps
hi_IN: XML साइटमैप

note: translators: the Feature Manager allows users to (de)activate other modules of the plugin.
en: Feature Manager
hi_IN: विशेषता प्रबंधक

note: translators: This is the name of the main tab of the All in One SEO Pack meta box that appears on the Edit screen.
en: Main Settings
hi_IN: मुख्य सेटिंग्स

note: translators: This string is used as an action link which users can click on to view the relevant documentation on our website.
en: Help
hi_IN: सहायता

note: translators: This is an action link users can click to open our premium support forum.
en: Support
hi_IN: सहायता

en: Join Our Mailing List
hi_IN: हमारा मेलिंग लिस्ट ज्वॉइन करिये

en: Edit SEO
hi_IN: एसईओ संपादित करें

en: SEO
hi_IN: एसईओ

en: Google Analytics
hi_IN: Google विश्लेषिकी

en: Getting started? Read the Beginners Guide
hi_IN: शुरू कर रहे हैं? नए प्रयोगकर्ताओं के लिए गाइड पढ़ें

en: Watch video tutorials
hi_IN: वीडियो ट्यूटोरियल देखें

en: View the Changelog
hi_IN: चेंजलॉग देखें

en: All in One SEO Pro Plugin Changelog
hi_IN: All in One SEO प्रो प्लगइन चेंजलॉग

en: Access our Premium Support Forums
hi_IN: हमारे प्रीमियम सपोर्ट फोरम एक्सेस करें

en: All in One SEO Pro Plugin Support Forum
hi_IN: All in One SEO Pro प्लगइन सहायता केंद्र

en: Sign up today and receive a free copy of the e-book 5 SEO Tips for WordPress ($39 value).
hi_IN: आज ही साइन अप करें और 5 SEO Tips for WordPress (मूल्य $39) ईबुक की एक मुफ्त कॉपी पाएं।

en: Join our mailing list for tips, tricks, and WordPress secrets.
hi_IN: टिप्स, ट्रिक्स और WordPress सीक्रेट्स के लिए हमारे मेलिंग लिस्ट में शामिल होइए।

en: UPGRADE TO PRO VERSION
hi_IN: प्रो संस्करण के लिए अपग्रेड करें

en: Reset Dismissed Notices
hi_IN: अस्वीकृत सूचनाओं को रिसेट करें

en: nofollow
hi_IN: नोफॉलो

en: follow
hi_IN: अनुसरण करें

note: translators: This indicates that the current post/page is using the default value for its post type, which is NOFOLLOW.
en: Default - nofollow
hi_IN: डिफ़ॉल्ट - नोफॉलो

en: noindex
hi_IN: नोइंडेक्स

en: index
hi_IN: इंडेक्स

note: translators: This indicates that the current post/page is using the default value for its post type, which is NOINDEX.
en: Default - noindex
hi_IN: डिफ़ॉल्ट - नोइंडेक्स

note: translators: This is the text of a button that allows users to reset all settings across the entire plugin to their default values.
en: Reset ALL Settings to Defaults
hi_IN: सभी सेटिंग्स को डिफ़ॉल्ट के लिए रीसेट करें

note: translators: This is the text of a button that allows users to reset the General Settings to their default values.
en: Reset General Settings to Defaults
hi_IN: सामान्य सेटिंग्स को डिफ़ॉल्ट के लिए रीसेट करें

en: Advanced Settings
hi_IN: उन्नत सेटिंग्स

en: Noindex Settings
hi_IN: नोइंडेक्स सेटिंग्स

note: translators: This is the name of a settings section where users can add verification codes of webmaster platforms such as Google Search Console, Bing Webmaster Tools, etc.
en: Webmaster Verification
hi_IN: वेबमास्टर सत्यापन

note: translators: This is the name of a settings section where users can control how All in One SEO Pack appears in the WordPress Administrator Panel.
en: Display Settings
hi_IN: डिस्प्ले सेटिंग्स

en: Title Settings
hi_IN: टाइटल सेटिंग्स

en: Keyword Settings
hi_IN: कीवर्ड सेटिंग्स

en: Home Page Settings
hi_IN: होम पेज सेटिंग्स

note: translators: This is a setting that allows users to disable Google Analytics tracking for the current post/page.
en: Disable Google Analytics
hi_IN: गूगल विश्लेषिकी अक्षम करें

note: translators: This is a setting that allows users to disable All in One SEO Pack for the current post/page.
en: Disable on this page/post
hi_IN: इस पेज/पोस्ट पर अक्षम करें

en: Exclude From Sitemap
hi_IN: साइटमैप से निकालें

note: translators: This is a setting that users can enable to enter a custom canonical URL.
en: Custom Canonical URL
hi_IN: कस्टम कैनोनिकल URL

en: Keywords (comma separated)
hi_IN: कीवर्ड्स (कॉमा से अलग किये हुए)

en: Description
hi_IN: विवरण

en: Title
hi_IN: शीर्षक

note: translators: The preview snippet shows how the page will look like in the search results (title, meta description and permalink).
en: Preview Snippet
hi_IN: स्निपेट प्रीव्यू करें

note: translators: This is a setting that outputs basic Schema.org markup, also known as structured data, into the source code of each page.
en: Use Schema.org Markup
hi_IN: Schema.org मार्कअप का प्रयोग करें

en: Display Menu At The Top:
hi_IN: टॉप पर डिस्प्ले मेन्यू:

note: translators: This is a setting where users can enter the description format. The description format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the meta description tag.
en: Description Format
hi_IN: विवरण प्रारूप

note: translators: This is a setting where users can indicate that they are using a static page for their homepage.
en: Use Static Front Page Instead
hi_IN: इसके बजाय स्टैटिक फ्रंट पेज का प्रयोग करें

note: translators: Some settings are either 'Enabled' or 'Disabled'. 'Activated' and 'Deactivated' mean the same.
en: Disabled
hi_IN: अक्षम

note: translators: Some settings are either 'Enabled' or 'Disabled'. 'Activated' and 'Deactivated' mean the same.
en: Enabled
hi_IN: सक्षम

en: Disable Google Analytics on this page.
hi_IN: इस पृष्ठ पर गूगल विश्लेषिकी अक्षम करें।

en: Disable SEO on this page.
hi_IN: इस पृष्ठ पर एसईओ अक्षम करें।

en: Don't display this page in the sitemap.
hi_IN: साइटमैप में इस पेज को प्रदर्शित ना करें।

en: Check this box to ask search engines not to follow links from this page.
hi_IN: सर्च इंजनों को इस पृष्ठ से लिंक्स फॉलो नहीं करने के लिए बताने के लिए इस बॉक्स को चेक करें।

en: Check this box to ask search engines not to index this page.
hi_IN: सर्च इंजनों को इस पृष्ठ को सूचीबद्ध नहीं करने के लिए बताने के लिए इस बॉक्स को चेक करें।

en: Override the canonical URLs for this post.
hi_IN: इस पोस्ट के लिए कैनोनिकल URLs ओवरराइड करें।

en: A comma separated list of your most important keywords for this page that will be written as META keywords.
hi_IN: इस पेज के लिए आपके सबसे महत्वपूर्ण कीवर्ड्स की कॉमा द्वारा अलग की गयी सूची जिसे मेटा कीवर्ड्स के रूप में लिखा जायेगा।

en: The META description for this page. This will override any autogenerated descriptions.
hi_IN: इस पेज के लिए मेटा विवरण। यह किसी भी ऑटोजनरेट किये गए विवरण को ओवरराइड कर देगा।

en: A custom title that shows up in the title tag for this page.
hi_IN: एक कस्टम टाइटल जो इस पेज के लिए टाइटल टैग में दिखाई देता है।

en: A preview of what this page might look like in search engine results.
hi_IN: सर्च इंजन परिणामों में यह पेज कैसे दिखाई दे सकता है उसका प्रीव्यू।

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of the home page if you have Front page displays your latest posts selected in Settings, Reading.  It will also be copied verbatim to the header on the Posts page if you have one set in Settings, Reading. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
hi_IN: यदि आपके पास सेटिंग, रीडिंग में चयनित आपके नवीनतम पोस्ट के लिए फ्रंट पेज डिस्प्ले है तो यहाँ आप जो भी डालते हैं उसे मुख्य पृष्ठ के हेडर पर शब्दशः कॉपी कर दिया जायेगा। यदि आपने सेटिंग्स, रीडिंग में यह सेट किया है तो पोस्ट पृष्ठ पर हेडर पर भी इसे शब्दशः कॉपी कर दिया जायेगा। यहाँ आप कोई भी अतिरिक्त हेडर यहाँ तक कि स्टाइलशीट के लिए संदर्भ भी डाल सकते हैं।

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of the front page if you have set a static page in Settings, Reading, Front Page Displays. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets. This will fall back to using Additional Page Headers if you have them set and nothing is entered here.
hi_IN: यदि आपने सेटिंग, रीडिंग, फ्रंट पेज डिस्प्ले में स्थैतिक पृष्ठ निर्धारित किया है तो यहाँ आप जो भी डालते हैं उसे फ्रंट पेज के हेडर पर शब्दशः कॉपी कर दिया जायेगा। यहाँ आप कोई भी अतिरिक्त हेडर यहाँ तक कि स्टाइलशीट के लिए संदर्भ भी डाल सकते हैं। यदि आपने अतिरिक्त पेज हेडर निर्धारित किये हैं और यहाँ कुछ भी डाला नहीं गया है तो यह अतिरिक्त पेज हेडर के प्रयोग पर वापस चला जायेगा।

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of all Pages. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
hi_IN: यहाँ आप जो भी डालते हैं उसे सभी पेजों के हेडर पर शब्दशः कॉपी कर दिया जायेगा। यहाँ आप कोई भी अतिरिक्त हेडर यहाँ तक कि स्टाइलशीट के लिए रेफेरेंस भी डाल सकते हैं।

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of all Posts. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
hi_IN: यहाँ आप जो भी डालते हैं उसे सभी पोस्ट के हेडर पर शब्दशः कॉपी कर दिया जायेगा। यहाँ आप कोई भी अतिरिक्त हेडर यहाँ तक कि स्टाइलशीट के लिए रेफेरेंस भी डाल सकते हैं।

en: Check this to unprotect internal postmeta fields for use with XMLRPC. If you don't know what that is, leave it unchecked.
hi_IN: XMLRPC के साथ प्रयोग के लिए आंतरिक पोस्टमेटा फील्ड अरक्षित करने के लिए इसे चेक करें। यदि आपको नहीं पता कि यह क्या है तो इसे बिना चेक किये हुए रखें।

en: Check this to prevent your Description from being truncated regardless of its length.
hi_IN: अपने विवरण को इसकी लम्बाई पर ध्यान दिए बिना छोटा होने से बचाने के लिए इसे चेक करें।

en: Check this and your Meta Descriptions will be removed from page 2 or later of paginated content.
hi_IN: इसे चेक करें और आपके मेटा विवरण पेज 2 या बाद के पृष्ठांकित कंटेंट से हटा दिए जायेंगे।

en: Check this and shortcodes will get executed for descriptions auto-generated from content.
hi_IN: इसे चेक करें और कंटेंट से ऑटो-जनरेट किये गए विवरणों के लिए शार्टकोड कार्यान्वित होंगे।

en: Check this to ask search engines not to follow links from paginated pages/posts. Useful for avoiding duplicate content.
hi_IN: सर्च इंजनों को पृष्ठांकित पेजों/पोस्ट से लिंक्स फॉलो ना करने के लिए बताने के लिए इसे चेक करें। डुप्लीकेट कंटेंट से बचने के लिए उपयोगी।

en: Check this to ask search engines not to index paginated pages/posts. Useful for avoiding duplicate content.
hi_IN: सर्च इंजनों को पृष्ठांकित पेजों/पोस्ट को इंडेक्स ना करने के लिए बताने के लिए इसे चेक करें। डुप्लीकेट कंटेंट से बचने के लिए उपयोगी।

en: Check this to ask search engines not to index custom Taxonomy archive pages. Useful for avoiding duplicate content.
hi_IN: सर्च इंजनों को कस्टम टैक्सोनॉमी आर्काइव पेज इंडेक्स ना करने के लिए बताने के लिए इसे चेक करें। डुप्लीकेट कंटेंट से बचने के लिए उपयोगी।

en: Check this to ask search engines not to index the 404 page.
hi_IN: सर्च इंजनों को 404 पेज इंडेक्स ना करने के लिए बताने के लिए इसे चेक करें।

en: Check this to ask search engines not to index the Search page. Useful for avoiding duplicate content.
hi_IN: सर्च इंजनों को सर्च पेज सूचीबद्ध ना करने के लिए बताने के लिए इसे चेक करें। नकली सामग्री से बचने के लिए उपयोगी।

en: Check this to ask search engines not to index Tag Archives. Useful for avoiding duplicate content.
hi_IN: सर्च इंजनों को टैग संग्रह सूचीबद्ध ना करने के लिए बताने के लिए इसे चेक करें। नकली सामग्री से बचने के लिए उपयोगी।

en: Check this to ask search engines not to index Author Archives. Useful for avoiding duplicate content.
hi_IN: सर्च इंजनों को लेखक संग्रह सूचीबद्ध ना करने के लिए बताने के लिए इसे चेक करें। नकली सामग्री से बचने के लिए उपयोगी।

en: Check this to ask search engines not to index Date Archives. Useful for avoiding duplicate content.
hi_IN: सर्च इंजनों को तिथि संग्रह सूचीबद्ध ना करने के लिए बताने के लिए इसे चेक करें। नकली सामग्री से बचने के लिए उपयोगी।

en: Check this to ask search engines not to index Category Archives. Useful for avoiding duplicate content.
hi_IN: सर्च इंजनों को श्रेणी संग्रह सूचीबद्ध ना करने के लिए बताने के लिए इसे चेक करें। नकली सामग्री से बचने के लिए उपयोगी।

en: Set the default NOFOLLOW setting for each Post Type.
hi_IN: प्रत्येक पोस्ट प्रकार के लिए डिफ़ॉल्ट नोफॉलो सेटिंग निर्धारित करें।

en: Set the default NOINDEX setting for each Post Type.
hi_IN: प्रत्येक पोस्ट प्रकार के लिए डिफ़ॉल्ट नोइंडेक्स सेटिंग निर्धारित करें।

en: This enables support for the Enhanced Ecommerce in Google Analytics.
hi_IN: यह गूगल विश्लेषिकी में बेहतर ईकॉमर्स के लिए समर्थन सक्षम करता है।

en: This enables support for the Enhanced Link Attribution in Google Analytics.
hi_IN: यह गूगल विश्लेषिकी में बेहतर लिंक ऍट्रीब्यूशन के लिए समर्थन सक्षम करता है।

en: Check this if you want to track outbound links with Google Analytics.
hi_IN: यदि आप गूगल विश्लेषिकी से आउटबाउंड लिंक ट्रैक करना चाहते हैं तो इसे चेक करें।

en: Exclude logged-in users from Google Analytics tracking by role.
hi_IN: भूमिका के अनुसार गूगल विश्लेषिकी ट्रैकिंग से लॉग इन किये गये उपयोगकर्ताओं को निकालता है।

en: This enables support for the Display Advertiser Features in Google Analytics.
hi_IN: यह गूगल विश्लेषिकी में विज्ञापनदाता प्रदर्शन विशेषताओं के लिए समर्थन सक्षम करता है।

en: This enables support for IP Anonymization in Google Analytics.
hi_IN: यह गूगल विश्लेषिकी में आईपी को अनाम रखने के लिए समर्थन सक्षम करता है।

en: Add a list of additional domains to track here.  Enter one domain name per line without the http://.
hi_IN: यहाँ ट्रैक करने के लिए अतिरिक्त डोमेन की सूची जोड़ें। http:// के बिना प्रति लाइन एक डोमेन नाम डालें।

en: Use this option to enable tracking of multiple or additional domains.
hi_IN: एकाधिक या अतिरिक्त डोमेन के ट्रैकिंग को सक्षम करने के लिए इस विकल्प का प्रयोग करें।

en: Enter your domain name without the http:// to set your cookie domain.
hi_IN: अपना कुकी डोमेन सेट करने के लिए http:// के बिना अपना डोमेन नाम डालें।

en: Check to use advanced Google Analytics options.
hi_IN: उन्नत गूगल विश्लेषिकी विकल्पों का प्रयोग करने के लिए चेक करें।

en: Enter your Google Analytics ID here to track visitor behavior on your site using Google Analytics.
hi_IN: गूगल विश्लेषिकी के प्रयोग से अपनी साइट पर विजिटर के व्यवहार को ट्रैक करने के लिए यहाँ अपनी गूगल विश्लेषिकी आईडी डालें।

en: This lets you select which screens display the SEO Title, SEO Keywords and SEO Description columns.
hi_IN: यह आपको इसका चयन करने की अनुमति देता है कि कौन से स्क्रीन एसईओ शीर्षक, एसईओ खोजशब्द और एसईओ विवरण कॉलम प्रदर्शित करते हैं।

en: The following macros are supported:
hi_IN: निम्नलिखित मैक्रो समर्थित हैं:

en: This string gets appended/prepended to titles of paged index pages (like home or archive pages).
hi_IN: पृष्ठांकित इंडेक्स पेजों (जैसे होम या आर्काइव पेज) के शीर्षकों के लिए स्ट्रिंग अंत/प्रारम्भ में लगाये जाते हैं।

en: Check this if you want your keywords on your Posts page (set in WordPress under Settings, Reading, Front Page Displays) and your archive pages to be dynamically generated from the keywords of the posts showing on that page.  If unchecked, it will use the keywords set in the edit page screen for the posts page.
hi_IN: यदि आप अपने पोस्ट पेज (WordPress में सेटिंग्स के अंदर, रीडिंग, फ्रंट पेज डिस्प्ले में सेट करें) और अपने आर्काइव पेजों पर अपने कीवर्ड्स को उस पेज पर दिखाए जाने वाले पोस्ट्स के कीवर्ड्स से गतिशील रूप से जनरेट कराना चाहते हैं तो इसे चेक करें। इसे चेक ना करने पर यह पोस्ट पेज के लिए एडिट पेज स्क्रीन में सेट किये गए कीवर्ड्स का प्रयोग करेगा।

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
hi_IN: यदि आप दिए गए पोस्ट के लिए अपने टैग्स को इस पोस्ट के लिए मेटा कीवर्ड्स के रूप में प्रयोग करना चाहते हैं तो इसे चेक करें (एडिट पोस्ट स्क्रीन पर आपके द्वारा निर्दिष्ट किये गए किसी भी कीवर्ड्स के अतिरिक्त)।

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
hi_IN: यदि आप दिए गए पोस्ट के लिए अपनी श्रेणियों को इस पोस्ट के लिए मेटा कीवर्ड्स के रूप में प्रयोग करना चाहते हैं तो इसे चेक करें (एडिट पोस्ट स्क्रीन पर आपके द्वारा निर्दिष्ट किये गए किसी भी कीवर्ड्स के अतिरिक्त)।

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
hi_IN: यह विकल्प आपको सम्पूर्ण साइट में मेटा कीवर्ड्स के प्रयोग को टॉगल करने की अनुमति देता है।

en: Checking this option uses the title, description, and keywords set on your static Front Page.
hi_IN: इस विकल्प को चेक करना आपके स्टैटिक फ्रंट पेज पर टाइटल, विवरण और कीवर्ड्स सेट का प्रयोग करता है।

en: Enter a comma separated list of your most important keywords for your site that will be written as Meta Keywords on your homepage. Do not stuff everything in here.
hi_IN: अपनी साइट के लिए सबसे ज्यादा महत्वपूर्ण कीवर्ड्स की कॉमा द्वारा अलग की गयी सूची डालें जिसे आपके होमपेज पर मेटा कीवर्ड्स के रूप में लिखा जायेगा। यहाँ पर सबकुछ ना डालें।

en: This will be the Meta Description for your homepage. This is independent of any other option. The default is no Meta Description at all if this is not set.
hi_IN: यह आपके होमपेज के लिए मेटा विवरण होगा। यह किसी भी अन्य विकल्प से स्वतंत्र होता है। यदि यह निर्धारित नहीं होता है तो कोई मेटा विवरण नहीं है डिफ़ॉल्ट होता है।

en: As the name implies, this will be the Meta Title of your homepage. This is independent of any other option. If not set, the default Site Title (found in WordPress under Settings, General, Site Title) will be used.
hi_IN: जैसा कि नाम से पता चलता है, यह आपके मुख्य पृष्ठ का मेटा शीर्षक होगा। यह किसी भी अन्य विकल्प से स्वतंत्र होता है। निर्धरित ना होने पर, डिफ़ॉल्ट साइट शीर्षक (वर्डप्रेस में सेटिंग, सामान्य, साइट शीर्षक के अंदर मिलता है) का प्रयोग किया जायेगा।

en: Use wp_title to get the title used by the theme; this is disabled by default. If you use this option, set your title formats appropriately, as your theme might try to do its own title SEO as well.
hi_IN: थीम द्वारा प्रयुक्त शीर्षक को पाने के लिए wp_title का प्रयोग करें; यह डिफ़ॉल्ट रूप से अक्षम होता है। यदि आप इस विकल्प का प्रयोग करते हैं तो अपने शीर्षक प्रारूप को उचित प्रकार से निर्धारित करें क्योंकि आपकी थीम अपना खुद का शीर्षक एसईओ करने का भी प्रयास कर सकती है।

en: Checking this option will set the Canonical URL for all paginated content to the first page.
hi_IN: इस विकल्प को चेक करने पर सभी पृष्ठांकित कंटेंट के लिए कैनोनिकल URL पहले पेज पर सेट हो जायेगा।

note: translators: This is the main menu of the plugin. translators: This is the name of the main menu.
en: General Settings
hi_IN: सामान्य सेटिंग

note: translators: This is a header for the General Settings menu. %s is a placeholder and is replaced with the name of the plugin.
en: %s Plugin Options
hi_IN: %s प्लगइन विकल्प

en: Blocked bot with IP %1$s -- matched referer %2$s found in blocklist.
hi_IN: आईपी %1$s के साथ प्रतिबंधित बॉट -- ब्लॉकलिस्ट में मेल करता हुआ रेफरर %2$s मिला।

en: Blocked bot with IP %1$s -- matched user agent %2$s found in blocklist.
hi_IN: आईपी %1$s के साथ प्रतिबंधित बॉट -- ब्लॉकलिस्ट में मेल करता हुआ उपयोगकर्ता एजेंट %2$s मिला।

en: No requests yet.
hi_IN: अभी तक कोई अनुरोध नहीं।

en: Log Of Blocked Bots
hi_IN: प्रतिबंधित बॉट्स के लॉग

en: Referer Blocklist
hi_IN: रेफरर ब्लॉकलिस्ट

en: User Agent Blocklist
hi_IN: यूजर एजेंट ब्लॉकलिस्ट

en: Track Blocked Bots
hi_IN: प्रतिबंधित बॉट्स ट्रैक करें

en: Shows log of most recent requests from blocked bots. Note: this will not track any bots that were already blocked at the web server / .htaccess level.
hi_IN: ब्लॉक किये गए बॉट्स से सबसे नवीनतम अनुरोधों की सूची दिखाता है। नोट: यह ऐसे किसी भी बॉट को ट्रैक नहीं करेगा जो वेब सर्वर / .htaccess स्तर पर पहले से ब्लॉक किये गए हैं।

en: This is the list of disallowed referers used for blocking bad bots.
hi_IN: यह खराब बॉट्स को ब्लॉक करने के लिए प्रयोग किये गए रेफरर की सूची है।

en: This is the list of disallowed user agents used for blocking bad bots.
hi_IN: यह खराब बॉट्स को ब्लॉक करने के लिए प्रयोग किये गए उपयोगकर्ता एजेंट्स की सूची है।

en: Check this to edit the list of disallowed user agents for blocking bad bots.
hi_IN: खराब बॉट्स को ब्लॉक करने के लिए अस्वीकृत यूजर एजेंट की सूची को संपादित करने के लिए इसे चेक करें।

en: Log and show recent requests from blocked bots.
hi_IN: लॉग करें और प्रतिबंधित बॉट्स से नए अनुरोधों को प्रदर्शित करें।

en: Block requests from user agents that are known to misbehave with 503.
hi_IN: उन यूजर एजेंट्स के अनुरोधों को ब्लॉक करें जिन्हें 503 के साथ ठीक प्रकार से काम ना करने के लिए जाना जाता है।

note: translators: the Bad Bot Blocker module allows users to block requests from user agents that are known to misbehave.
en: Bad Bot Blocker
hi_IN: बैड बॉट अवरोधक
