Plugins - WP Crontrol - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (109 entries)

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Scheduled the cron event %s to run now. The original event will not be affected.
ru: Запуск события cron %s запланировано. Исходное событие не будет затронуто.

en: Help
ru: Помощь

note: translators: %s: URL to the documentation
en: <a href="%s">Read the WordPress.org documentation on WP-Cron</a> for more technical details about the WP-Cron system for developers.
ru: <a href="%s">Прочтите документацию на WordPress.org о WP-Cron</a> для получения дополнительных технических сведений о системе WP-Cron для разработчиков.

note: translators: %s: URL to the documentation
en: <a href="%s">Read the Frequently Asked Questions (FAQ)</a> which cover many common questions and answers.
ru: <a href="%s">Прочтите часто задаваемые вопросы (FAQ)</a>, которые охватывают множество общих вопросов и ответов.

note: translators: %s: URL to the documentation
en: <a href="%s">Read the WP Crontrol wiki</a> which contains information about events that have missed their schedule, problems with spawning a call to the WP-Cron system, and much more.
ru: <a href="%s">Прочтите документацию WP Crontrol</a>, которая содержит информацию о событиях, которые пропустили свое расписание, проблемах с запуском событий в системе WP-Cron и многое другое.

en: There are several places to get help with issues relating to WP-Cron:
ru: Есть несколько мест, где можно получить помощь по вопросам, связанным с WP-Cron:

en: This is a WordPress core event and cannot be deleted
ru: Это основное событие WordPress и не может быть удалено

en: Custom events
ru: Пользовательские события

en: WordPress core events
ru: Основные события WordPress

en: Events with no action
ru: События без действий

en: All events
ru: Все события

en: Invalid timestamp provided.
ru: Предоставлена ​​неверная временная метка.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Failed to schedule the cron event %s.
ru: Не удалось запланировать событие cron %s.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: The cron event %s could not be found.
ru: Событие cron %s не найдено.

en: No matching cron events.
ru: Подходящих событий cron не найдено.

note: translators: %s: Help page URL.
en: One or more cron events have missed their schedule.
ru: Одно или несколько событий cron пропустили свое расписание.

en: Add New
ru: Добавить новое

en: Event Type
ru: Тип события

en: The event you are trying to edit does not exist.
ru: Событие, которое вы пытаетесь редактировать, не существует.

en: More information
ru: Больше информации

note: translators: %s: Help page URL.
en: PHP default timezone is not set to UTC. This may cause issues with cron event timings.
ru: Часовой пояс PHP по умолчанию не установлен на UTC. Это может вызвать проблемы с синхронизацией событий cron.

[ctx: verb]
en: Sponsor
ru: Спонсор

note: translators: 1: The name of the configuration constant, 2: The value of the configuration constant
en: This interval is less than the %1$s constant which is set to %2$s seconds. Events that use it may not run on time.
ru: Этот интервал меньше константы %1$s, равной %2$s секунд. События, которые его используют, могут не запускаться вовремя.

en: The scheduled cron events have changed since you first opened this page. Reload the page to see the up to date list.
ru: Запланированные события cron изменились с тех пор, как вы открыли эту страницу. Перезагрузите страницу, чтобы увидеть обновленный список.

en: There are currently no scheduled cron events.
ru: В настоящее время нет запланированных событий cron.

note: translators: %s: Time period, for example "8 minutes"
en: %s ago
ru: %s назад

note: translators: 1: Line number, 2: Error message text
en: Line %1$s: %2$s
ru: Строка %1$s: %2$s

en: Select this row
ru: Выбрать эту строку

note: translators: %s: Number of events with a given name
en: Delete All %s | Delete All %s
ru[0]: Удалить все %s
ru[1]: Удалить все %s
ru[2]: Удалить все %s

note: translators: %s: UTC offset
en: Next Run (%s)
ru: Следующий запуск (%s)

en: Hook
ru: Хук

en: There are no schedules.
ru: Расписаний нет.

en: This schedule is added by another plugin and cannot be deleted
ru: Это расписание добавлено другим плагином и не может быть удалено

en: This is a WordPress core schedule and cannot be deleted
ru: Это основное расписание WordPress, и его нельзя удалить.

note: translators: %s: Schedule name
en: Unknown (%s)
ru: Неизвестно (%s)

note: translators: 1: Date and time, 2: Timezone
en: Site time: %1$s (%2$s)
ru: Время сайта: %1$s (%2$s)

en: Search Hook Names
ru: Поиск по названию хуков

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Failed to save the cron event %s.
ru: Не удалось сохранить событие cron %s.

en: Deleted the selected cron events.
ru: Выбранные события cron удалены.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Deleted the cron event %s.
ru: Событие cron %s удалено.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Created the cron event %s.
ru: Создано событие cron %s.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Saved the cron event %s.
ru: Событие cron %s сохранено.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: There are no %s cron events to delete.
ru: Нет события cron %s для удаления.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Deleted all %s cron events.
ru: Удалены все события cron %s.

en: Edit Cron Event
ru: Изменить событие Cron

en: Add Event
ru: Добавить событие

en: Update Event
ru: Обновить событие

note: translators: 1: The name of the plugin that controls the running of cron events.
en: WP-Cron spawning is being managed by the %s plugin.
ru: Запуск WP-Cron управляется плагином %s.

note: translators: 1: The name of the cron schedule.
en: Added the cron schedule %s.
ru: Добавлено расписание cron %s.

note: translators: 1: The name of the cron schedule.
en: Deleted the cron schedule %s.
ru: Расписание cron %s удалено.

en: Schedules
ru: Расписания

en: Events
ru: События

note: translators: %s: An input field for specifying a date and time
en: At: %s
ru: В: %s

en: Tomorrow
ru: Завтра

en: Now
ru: Сейчас

en: You are not allowed to delete PHP cron events.
ru: Вам не разрешено удалять события PHP cron.

en: You are not allowed to edit PHP cron events.
ru: Вы не можете редактировать события PHP cron.

note: translators: 1, 2, and 3: Example values for an input field.
en: Use a JSON encoded array, e.g. %1$s, %2$s, or %3$s
ru: Используйте массив в кодировке JSON, например: %1$s, %2$s, или %3$s

note: translators: The PHP tag name
en: The opening %s tag must not be included.
ru: Открывающий тег %s не должен быть включен.

en: This custom schedule is in use and cannot be deleted
ru: Это пользовательское расписание уже используется и не может быть удалено

note: Author of the plugin
en: John Blackbourn & crontributors
ru: John Blackbourn & авторы

en: Action
ru: Действие

en: You cannot add, edit, or delete PHP cron events because your user account does not have the ability to edit files.
ru: Вы не можете добавлять, редактировать или удалять события PHP cron, потому что ваша учетная запись пользователя не имеет возможности редактировать файлы.

note: translators: %s Timezone name.
en: Timezone: %s
ru: Часовой пояс: %s

en: Arguments (optional)
ru: Аргументы (по желанию)

en: Event Name (optional)
ru: Название события (по желанию)

note: translators: %s: A file name
en: Cron events trigger actions in your code. A cron event needs a corresponding action hook somewhere in code, e.g. the %1$s file in your theme.
ru: События Cron запускают действия в вашем коде. Событию cron требуется соответствующий хук где-нибудь в коде, например в файле %1$s в вашей теме.

en: Cron events trigger actions in your code. Enter the schedule of the event, as well as the PHP code to execute when the action is triggered.
ru: События Cron запускают действия в вашем коде. Введите расписание события, а также код PHP, который будет выполняться при запуске действия.

note: translators: 1: The name of the PHP constant that is set.
en: The %s constant is set to true.
ru: Константа %s имеет значение true.

note: translators: 1: The name of the PHP constant that is set.
en: The %s constant is set to true. WP-Cron spawning is disabled.
ru: Константа %s имеет значение true. Запуск WP-Cron отключен.

note: translators: 1: The HTTP response code.
en: Unexpected HTTP response code: %s
ru: Неожиданный код ответа HTTP: %s

en: Add Cron Schedule
ru: Добавить расписание Cron

en: Cron Events
ru: События Cron

en: You are not allowed to add new PHP cron events.
ru: Вам не разрешено добавлять новые события PHP cron.

note: Description of the plugin
en: WP Crontrol enables you to view and control what's happening in the WP-Cron system.
ru: WP Crontrol позволяет вам просматривать и контролировать то, что происходит в системе WP-Cron.

en: now
ru: сейчас

note: translators: 1: The number of seconds in an interval of time.
en: %s second | %s seconds
ru[0]: %s секунда
ru[1]: %s секунды
ru[2]: %s секунд

note: translators: 1: The number of minutes in an interval of time.
en: %s minute | %s minutes
ru[0]: %s минута
ru[1]: %s минуты
ru[2]: %s минут

note: translators: 1: The number of hours in an interval of time.
en: %s hour | %s hours
ru[0]: %s час
ru[1]: %s часа
ru[2]: %s часов

note: translators: 1: The number of days in an interval of time.
en: %s day | %s days
ru[0]: %s день
ru[1]: %s дня
ru[2]: %s дней

note: translators: 1: The number of weeks in an interval of time.
en: %s week | %s weeks
ru[0]: %s неделя
ru[1]: %s недели
ru[2]: %s недель

note: translators: 1: The number of months in an interval of time.
en: %s month | %s months
ru[0]: %s месяц
ru[1]: %s месяца
ru[2]: %s месяцев

note: translators: 1: The number of years in an interval of time.
en: %s year | %s years
ru[0]: %s год
ru[1]: %s года
ru[2]: %s лет

en: Run Now
ru: Запустить сейчас

en: Edit
ru: Изменить

en: PHP Code
ru: PHP код

en: None
ru: Отсутствует

en: Recurrence
ru: Повторение

en: Next Run
ru: Следующий запуск

en: Hook Name
ru: Название хука

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Add Cron Event
ru: Добавьте событие Cron

note: translators: 1: Error message text.
en: There was a problem spawning a call to the WP-Cron system on your site. This means WP-Cron events on your site may not work. The problem was: %s
ru: Возникла проблема с запуском системы WP-Cron на вашем сайте. Это означает, что события WP-Cron на вашем сайте могут не работать. Описание ошибки: %s

en: Interval (seconds)
ru: Интервал (секунды)

en: Internal Name
ru: Название интервала

en: Adding a new cron schedule will allow you to schedule events that re-occur at the given interval.
ru: Добавление нового расписания cron позволит вам запланировать события, которые повторяются с заданным интервалом.

en: Delete
ru: Удалить

en: Display Name
ru: Отображаемое имя

en: Interval
ru: Интервал

en: Cron Schedules
ru: Расписания Cron

en: You are not allowed to run cron events.
ru: Вам не разрешено запускать события cron.

en: You are not allowed to delete cron events.
ru: Вам не разрешено удалять события cron.

en: You are not allowed to delete cron schedules.
ru: Вам не разрешено удалять расписания cron.

en: You are not allowed to add new cron schedules.
ru: Вам не разрешено добавлять новые расписания cron.

en: You are not allowed to edit cron events.
ru: Вам не разрешено редактировать события cron.

en: You are not allowed to add new cron events.
ru: Вам не разрешено добавлять новые события cron.

en: Non-repeating
ru: Не повторяющееся

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Failed to the delete the cron event %s.
ru: Не удалось удалить событие cron %s.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Failed to the execute the cron event %s.
ru: Не удалось выполнить событие cron %s.
